Geisha: Vzácna varieta kávovníka arabika

Geisha: Najvyhľadávanejšia Varieta Arabiky

Geisha, často považovaná za šampióna medzi kávami, patrí medzi najvyhľadávanejšie variety Arabiky na svete. Táto unikátna varieta, ktorá pôvodne pochádza z Etiópie, získala slávu pre svoje jedinečné chuťové profily a komplexnosť, ktorá očaruje milovníkov kávy po celom svete. V tomto blogu sa pozrieme na históriu tejto variety a porovnáme ju s inými slávnymi varietami Arabiky.

História Variety Geisha

Pôvod v Etiópii

Geisha, tiež známa ako Gesha, pochádza z dediny Gesha v regióne Kaffa v juhozápadnej Etiópii. Pôvodne bola táto varieta objavená v 30. rokoch minulého storočia, keď britskí výskumníci hľadali odolné kávovníky, ktoré by mohli čeliť rôznym chorobám. Z Etiópie sa semená Geisha dostali do Keni a neskôr do Tanzánie, no tam nezískali väčšiu pozornosť.

Nová kapitola v Paname

Skutočná sláva variety Geisha začala v Paname. V 60. rokoch bola Geisha prinesená do Panamy, kde ju pestovali v nadmorských výškach nad 1500 metrov. Avšak, až v roku 2004, keď rodina Petersonovcov z farmy Hacienda La Esmeralda prihlásila Geishu do súťaže "Best of Panama", sa táto varieta dostala do svetla reflektorov. Geisha získala prvé miesto a jej jedinečné chuťové profily očarili odborníkov aj milovníkov kávy.

Globálna popularita

Odvtedy sa Geisha stala ikonou medzi kávami, získavajúca vysoké ceny na aukciách a stáva sa synonymom kvality a exkluzivity. Pestuje sa nielen v Paname, ale aj v iných krajinách s vhodnými podmienkami, ako sú Kostarika, Kolumbia a Etiópia.

Chuťový Profil Geishy

Geisha je známa svojím výnimočným chuťovým profilom, ktorý zahŕňa komplexné a jemné chute. Medzi najčastejšie chuťové poznámky patria jazmín, bergamot, citrusy, med a tropické ovocie. Geisha má tiež výraznú kvetinovú arómu a vysokú aciditu, čo ju robí unikátnou a ľahko rozpoznateľnou medzi inými kávami.

Porovnanie s Inými Slávnymi Varietami Arabiky

Bourbon

Bourbon je ďalšia slávna varieta Arabiky, pôvodne pochádzajúca z ostrova Réunion, ktorý bol kedysi známy ako Bourbon. Táto varieta je známa svojimi sladkými a ovocnými chuťami, často s poznámkami čokolády a karamelu. Bourbon má tendenciu byť menej kvetinová a komplexná ako Geisha, ale stále je vysoko cenená pre svoju vyváženosť a sladkosť.

Typica

Typica je jednou z najstarších a najrozšírenejších variet Arabiky, ktorá pochádza z Jemenu a bola distribuovaná do rôznych častí sveta vrátane Latinskej Ameriky a Ázie. Typica je známa svojou jemnosťou a čistotou chutí, často s poznámkami orechov, ovocia a mierneho kvetinového nádychu. Hoci Typica je obľúbená pre svoju všestrannosť a jemnosť, Geisha ju prekonáva svojou komplexitou a výnimočnými chuťovými profilmi.

SL28 a SL34

Tieto variety pochádzajú z Kene a sú známe svojou odolnosťou voči suchu a chorobám. SL28 a SL34 ponúkajú výrazné chuťové profily s vysokou aciditou a komplexnými ovocnými poznámkami, často s tónmi čiernych ríbezlí, citrusov a paradajok. Hoci tieto kávy sú veľmi populárne a cenené, Geisha ich prekonáva svojou unikátnosťou a kvetinovými tónmi, ktoré sú v kávovom svete jedinečné.

Geisha je bezpochyby jednou z najvýznamnejších a najvyhľadávanejších variet Arabiky. Jej jedinečný chuťový profil, fascinujúca história a vysoká kvalita ju robia ikonou vo svete kávy. Hoci existuje mnoho vynikajúcich variet Arabiky, Geisha si udržiava svoje miesto na vrchole vďaka svojej výnimočnosti a nezameniteľnosti. Ak máte príležitosť ochutnať Geishu, určite neváhajte – je to zážitok, ktorý ocení každý pravý milovník kávy.